Dom czy mieszkanie? Co wybrać?

mieszkanie w miescie

Tytuł i już

dfljnesklfme Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Dom czy mieszkanie ?

To pytanie, które zadaje sobie z pewnością wielu ludzi stojących przed decyzją nowego lokum na kilka bądź kilkanaście najbliższych lat. Jedno co można powiedzieć, to to, że odpowiedź nie jest łatwa i uwarunkowana indywidualnymi potrzebami ale także  możliwościami każdego z osobna.
Dla jednych najważniejsze są kwestie finansowe więc z pewnością w tym kryterium mieszkanie wypada korzystniej dla innych przestrzeń i większa swoboda jaką niewątpliwie daje nam własny dom.

Koszty zakupu mieszkania

Wydatki na zakup mieszkania łatwiej można przewidzieć. Dlaczego? A chociażby dlatego, że czy to na rynku wtórnym czy pierwotnym całkowita kwota za jaką możemy dokonać zakupu wymarzonego M jest z góry znana dochodzą jedynie koszty wykończenia,. Najczęściej sprowadza się to do pomalowania, ułożenia paneli, płytek i białego montażu. Cena przy odrobinie wolnego czasu
i dostępu do Internetu nie powinna Nas zaskoczyć.
Oczywiście osobną sprawą jest mieszkanie do gruntownego remontu. Tu rosnącym kosztom może nie być końca, dlatego radzimy rozwagę i zdrowy rozsądek  przy tej decyzji.

A co z domem?

Zupełnie inaczej rzecz ma się w przypadku Domu. W zależności od tego czy buduje nam deweloper czy robimy to sami metodą gospodarczą koszty będą wyglądały nieco inaczej.
Budowa z „dobrym” deweloperem przynajmniej w teorii powinna być bezproblemowa. Cena, materiały i czas realizacji poszczególnych etapów budowy określony jest w umowie i przy wywiązywaniu się z postanowień w niej zawartych przez obie strony budowa powinna przebiegać sprawnie i bez większych komplikacji. Niestety często gęsto życie pokazuje, że praktyka a teoria to dwie różne sprawy. Najczęstszymi nieprawidłowościami o jakich można usłyszeć po stronie dewelopera to:
– niedotrzymanie terminów poszczególnych prac;
– pracownicy firmy o niskich kwalifikacjach przez co spada jakość wykonania;
– niewłaściwy nadzór budowlany.
Po stronie Inwestora:
– opóźnienia w płatnościach;
– chęć zmian niezgodna z zatwierdzonym projektem budowlanym.

Konsekwencje każdego z tych odstępstw od pierwotnego planu każdy już sam może sobie wyobrazić.

Etap budowy

Nieco inaczej sytuacja Inwestora wygląda w trakcie budowy domu „metodą gospodarczą”.
Najczęściej jest on kompletnie nieprzygotowany merytorycznie do zadania jakie go czeka lub zwyczajnie lekkomyślnie polega na wiedzy i „fachowym doradztwie” przyszłych podwykonawców.
Z reguły o swoim błędzie dowiaduje się po fakcie a skutki w zależności od wagi uchybień są mniej lub bardziej dotkliwe.

Oczywiście Inwestor może sam „chwycić byka z rogi” i jak najwięcej w swoim przyszłym domu zrobić sam. Do tego potrzeba  dużo samozaparcia, chęci, czasu i pomocy ze strony domowników bo na jakiś czas w zależności od zakresu i rozmiaru planowanych prac odsunie Nas to od obowiązków domowych. Korzyści to niewątpliwa oszczędność na robociźnie a to nie małe kwoty. Dla przykładu na płytkach podłogowych koszt robocizny przeciętnie wynosi 80-100zł/m2  (podane ceny dotyczą rejonu woj. Mazowieckiego) pomnożyć to należy przez ilość metrów i mamy realną kwotę. Wycena łazienki zazwyczaj jest indywidualną sprawą po wcześniejszym ustaleniu zakresu prac.
Podwieszanie sufitu z GK do stropu masywnego czyli konstrukcja + podwieszenie i zbrojenie to wydatek około 35-65zł/m2 i znów razy metry naszego sufitu i wychodzi kolejna kwota. Osobną sprawą oczywiście jest jakość wykonania. Teoretycznie nikt nie powinien zrobić lepiej
od Inwestora który ma wiedzę i umiejętności zgodne ze sztuką budowlaną, bo nikomu nie zależy bardziej niż jemu, przynajmniej tak być powinno.

Podsumowanie…

To tak pobieżnie jeżeli chodzi o metodę czy sposób budowy naszego wymarzonego miejsca na ziemi. Przy wyborze dom czy mieszkanie jest jeszcze kwestia poziomu zdrowia psychicznego w jakim chcemy wychowywać nasze ewentualne pociechy o ile oczywiście je mamy. Czy wolimy wychodzić z Nimi do parku czy patrzeć jak bawią się w domku czy
w piaskownicy, która jest na naszym podwórku. Czy chcemy w dowolnej chwili móc u siebie rozpalić grilla i i zaprosić znajomych czy nie.

Na koniec zostawiam jeszcze jedną kwestię a mianowicie wielu ludzi zapomina o tym, że dom to też obowiązki. W zależności od tego w jaki sposób mamy chęci i możliwości nasze gniazdko uwić to potem zaprocentuje większym bądź mniejszym  naszym zaangażowaniem. Wyliczyć tu należy koszenie i podlewanie trawnika, wszelkiego rodzaju prace porządkowe na zewnątrz i wewnątrz domu a także ewentualne naprawy. Wszystko można zorganizować oczywiście bezboleśnie ale nie zawsze są takie możliwości dlatego musimy to dobrze rozważyć.

To tylko kilka wątpliwości i pytań z którymi musi zmierzyć się przyszły Inwestor. Co gorsza niestety nie ma złotego środka by nie popełnić błędu. Ilu Inwestorów tyle oczekiwań i potrzeb dlatego życzymy słusznych wyborów.

Warto przeczytać

To jest nagłówek

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvina

To jest nagłówek

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvina

Coś o artykule

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvina

Trzeba opisać
Napisz coś
Po co to jest
Dlaczego ten wpis
Przewiń do góry